Ikkinchi Jahon urushida halok bo'lgan o'zbek xalqining xotirasini abadiylashtirish maqsadida Prezidentimiz tashabbusi bilan Toshkentda go'zal va muhtasham G'alaba bog'i tashkil etildi. Urush paytida bizning askarlarimiz ko'rsatgan qahramonlik faktlari bilan tanishishga chaqirgan ajoyib park. Bog'ning ajoyibligi haqida bejiz aytmagan edik. Bu erda qazilgan xandaklar va xandaklar qayta tiklandi, er osti qismida harbiy yodgorliklar - askarlarning xatlari, idish-tovoq, kiyim-kechak, hujjatlar, shaxsiy buyumlar, fotosuratlar. Tarixiy muhit spiker orqali etkazilgan urush yillari musiqasi va yangiliklari bilan qayta tiklanadi.
Ikkinchi Jahon urushi rasmlarining installyatsiyalari yaratilgan - harbiy texnika, front chizig'i, xandaq, kontslager, nemis tanklari, dugout. Urush paytida Toshkent vokzali, poezdlar, Amersfortda qo'lga olingan 101 o'zbekistonlikning qiynoqlari, O'zbekistonda ishlab chiqarilgan samolyotlar, qobiqlar, o'sha yillardagi hayot suratlari, ovozlar ...
Tsisternalarda "Berliga oldinga!", "O'zbekistonning mehnatkash xalqidan!", "Qasos ol!", "Biz g'alaba qilamiz!", "O'zbekiston - frontga!" Yozuvlari bor. Va umuman, hamma narsa g'alaba simfoniyasini yaratadi. Va siz - avval tomoshabin, keyin esa - bu simfoniyaning ishtirokchisi kabi.
1418 kunlik Vatan mudofaasi kunini aks ettirgan ushbu park bizni qahramonlarga munosib bo'lishga, kuch sarflamaslikka, O'zbekistonning ravnaqi va gullab-yashnashiga hissa qo'shishga chorlaydi.

В целях увековечивания памяти об узбекистанцах, погибших во Второй мировой войне, по инициативе Президента в Ташкенте создан красивый, величественный Парк Победы. Парк, вызывающий изумление, призывающий ознакомиться с фактами героизма, проявленного нашими воинами в годы войны. Мы не зря сказали, что парк вызывает изумление. Здесь в натуральном виде воссозданы блиндажи и окопы, в подземной части представлены военные реликвии – письма воинов, посуда, одежда, документы, личные вещи, фотографии. Историческая атмосфера воссоздается музыкой и новостями военных лет, передаваемыми через репродуктор.
Созданы инсталляции картин Второй мировой войны – военная техника, линия фронта, окоп, концлагерь, искореженные немецкие танки, блиндаж. Ташкентский вокзал в военное время, эшелоны, пытки 101 узбека, попавшего в плен в Амерсфорте, произведенные в Узбекистане самолеты, снаряды, картины жизни тех лет, голоса...
На танках надписи “Вперед, на Берлин!”, “От трудящихся Узбекистана!”, “Месть!”, “Мы победим!”, “Узбекистан – фронту!”. И все в целом будто создает симфонию победы. И вы – сначала зритель, а потом – будто участник этой симфонии.
Этот парк, отображающий 1418 дней защиты Отечества, призывает нас быть достойными героев, не жалея сил, вносить вклад в развитие и процветание Узбекистана.