"Алишер Навоий" ҳужжатли фильмининг намойиши ўтказилди
Жорий йилнинг 9 февраль куни буюк мутафаккир Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллиги муносабати билан "Ўзбеккино" Миллий агентлигида "Алишер Навоий" ҳужжатли фильмининг илк намойиши бўлиб ўтди. Намойишда Агентлик раҳбарияти, 30га яқин навоийшунос, адабиётшунос олимлар, киномутахассислари ҳамда ёш киноижодкорлар иштирок этишди.
"Алишер Навоий" ҳужжатли фильми "Ўзбеккино" Миллий агентлиги буюртмасига биноан “Ҳужжатли ва хроникал фильмлар киностудияси” ДУК ҳамда «Spectre» студияси томонидан суратга олинган. Фильм сценарий муаллифи Фурқат Усмонов, постановкачи режиссёр Шоҳрух Расулов, постановкачи оператор Жаҳонгир Ибрагимов, постановкачи рассом Шаҳзод Муҳаммадиев, режиссёр ассистенти Муаттар Мирреджабова, продюсер Давронхўжа Абдуғаниев.
Ушбу тарихий ҳужжатли фильм Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил Адиблар хиёбонига ташрифи давомида берилган топшириқлари юзасидан шоир таваллудининг 580 йиллигига бағишлаб, мутафаккир шахси ва асарларига янгича ёндашув асосида яратилди. "Алишер Навоий" фильми "Халқ юраги" номи остида суратга олинаётган туркум фильмлардан бири.
– Фильм айнан 9 февраль куни навоийшунос олимлар учун намойиш қилинаётгани бежиз эмас. Лойиҳа кенг оммага тақдим этилишидан олдин мутахассисларнинг бундай "кўриг"идан ўтиши ҳар томонлама сифатли маҳсулот яратилишига хизмат қилади. Ҳужжатли фильмнинг яна бир аҳамиятли жиҳати у ёш киноижодкорлар томонидан яратилганидир. Уларнинг қараши ўзбек ёшларига самаралироқ етиб боради. Биламизки, Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан бугунги кунда ёшларга жуда катта эътибор берилмоқда. Биз ҳам ёш киноижодкорларни қўллаган ҳолда ушбу ҳужжатли фильмни суратга олишни уларга ишониб топширдик, — дея фикр билдирди тадбирда сўзга чиққан Агентлик Бош директори Фирдавс Абдухолиқов.
Намойишдан сўнг фильм билан боғлиқ муҳокамалар бўлиб ўтди. Ҳужжатли фильм ҳақида ижобий фикрлар билдирилиб, муҳим таклиф ва тавсиялар берилди. Эслатиб ўтамиз, сўнги пайтлар Агентлик томонидан фильмларни кенг оммага намойиш этишдан олдин мутахассислар билан фикр алмашиш амалиёти йўлга қўйилган.

Сегодня, 9 февраля в связи с 580-летием со дня рождения великого мыслителя Алишера Навои, в Национальном агентстве "Узбеккино" состоялся первый показ документального фильма "Алишер Навои". В демонстрации приняли участие руководство агентства, около 30 ученых-Навоиведов, литературоведы, киноведы и молодые кинематографисты.
Документальный фильм "Алишер Навои" снят по заказу Национального агентства «Узбеккино» ГУП «Студия документальных и хроникальных фильмов» совместно со студией «SPECTRE».
Автор сценария Фуркат Усманов, режиссёр-постановщик Шохрух Расулов, оператор-постановщик Джахонгир Ибрагимов, художник-постановщик Шахзод Мухаммадиев, второй режиссёр Муаттар Мирреджабова, продюсер Давронходжа Абдуганиев.
Этот исторический документальный фильм был создан по поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в ходе его визита на Аллею литераторов в 2020 году. К созданию историко-документального фильма «Алишер Навои», посвященного 580-летию со дня рождения Алишера Навои, авторы фильма выбрали новый подход к личности и творчеству мыслителя. Данный фильм является одним из 24-серий фильма, снимающихся под общим названием «Сердце народа».
– Неудивительно, что фильм был показан 9 февраля для ученых - Навоиведов. Прежде чем проект будет представлен широкой публике, такая «экспертиза» специалистов послужит созданию всесторонне качественного продукта. Еще одним важным аспектом документального фильма является то, что он был создан молодыми кинематографистами. Их видение более эффективно для узбекской молодежи. Мы знаем, что сегодня по инициативе главы нашего государства большое внимание уделяется молодежи. - Мы тоже доверили снять этот документальный фильм молодым кинематографистам, - сказал генеральный директор агентства Фирдавс Абдухаликов, выступая на мероприятии.
После показа последовали обсуждения. О документальном фильме были высказаны положительные отзывы, сделаны важные предложения и рекомендации. Напомним, что в последнее время Агентством налажена практика обмена мнениями со специалистами перед показом фильмов для широкой публики.