17 декабрь – Миллий кинематография куни бўлиб ўтади
Республика Ёшлар ижод саройида Маданий мерос ҳафталиги ва «Ўзбекистон маданий мероси – янги Ренессанс пойдевори» мавзусидаги IV халқаро Конгресснинг учинчи куни “Ўзбекистон кинематографияси: ўтмиш, бугун, келажак” мавзусида ижодий кеча ўтказилади.
Мазкур ижодий кунда “Халқаро кинолойиҳалар”, “Устозлар устози” ва “Катта пландаги киномерос” бўлимлари асосида ўзбек ва жаҳондаги тажрибали кинематографистларнинг долзарб мавзулардаги маърузалари тингланади.
Жумладан, маҳоратли режиссёр Джаник Файзиевнинг “Буюк Ипак йўли” лойиҳаси ва ўзбек киносидаги копродукциялар”, Россияда хизмат кўрсатган артист Фарҳод Маҳмудовнинг “Парининг совғаси”, Валдис Пельшнинг Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган “Янги Ренессансга назар” лойиҳаси, таниқли продюсер Александр Кесселнинг “Қуёш лаззати” фильми тақдимотлари ва онлайн видеомурожаатлар бўлиб ўтиши кўзда тутилган.
Ушбу кун Джаник Файзиев ҳамда Валдис Пельш билан халқаро меморандум имзоланади. Республика Кинофонди директори Элжон Аббасовнинг ўзбек кино санъати тарихига оид ҳали ҳеч қаерда эълон қилинмаган фотографиялар жамланмаси тақдимоти бўлиб ўтади.
Дастурга кўра, 16:30 да “Ўзбеккино” МА буюртмасига биноан “Fox music cinema” студияси томонидан суратга олинган, режиссёр Ёлқин Тўйчиевнинг “Фариданинг икки минг қўшиғи” бадиий фильмининг катта премьераси бўлиб ўтади. Премьерада фильм ижодкорлари ҳам иштирок этиши режалаштирилган.

17 декабря состоится День Национальной кинематографии
На третий день Недели культурного наследия и IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана - фундамент нового Ренессанса» в Республиканском Дворце творчества молодежи состоится творческий вечер на тему «Кинематограф Узбекистана: прошлое, настоящее, будущее».
В этот творческий день на базе секций «Международные кинопроекты», «Магистр мастеров» и «Масштабное кинонаследие» будут проведены лекции по актуальным вопросам опытных узбекских и зарубежных кинематографистов.
В частности, предусмотрены презентации проекта талантливого режиссера Джаника Файзиева “Великий Шелковый путь и копродукция в узбекском кино”, заслуженного артиста России Фархада Махмудова ”Подарок Пэри“, проекта Валдиса Пельша ”Взгляд на новый Ренессанс“, посвященного 30-летию Независимости Республики Узбекистан, фильма известного продюсера Александра Кесселя «Солнце на вкус» и онлайн-видеообращения.
В этот день будет подписан международный меморандум с Джаником Файзиевым и Валдисом Пельшем.
Состоится презентация еще нигде не опубликованного сборника фотографий директора Республиканского кинофонда Эльжона Аббасова об истории узбекского киноискусства.
Согласно программе, в 16:30 состоится большая премьера художественного фильма «Две тысячи песен Фариды» режиссера Ёлкина Туйчиева, снятого студией ”Fox music cinema“ по заказу НА ”Узбеккино". Планируется, что в премьере примут участие и создатели фильма.