Режиссёр ва актёр Рашид Маликов томонидан суратга олинган “Сабот” фильми “Аsian film festival Barcelona” халқаро кино фестивалида иштирок этади.
Бу йил Осиё фильмларининг Барселона кинофестивали 19-маротаба ўтказилади ва унда Осиё қитъасининг 25 мамлакатидан: Марказий Осиё, Жануби-Шарқий Осиёдан Океанияга қадар бўлган давлатлар режиссёрларининг киноасарлари намойиш этилади. Фестиваль 2020 йил 28 октябрдан 8 ноябргача давом этади.
“Сабот” фильми ёлғиз яшайдиган қорақалпоғистонлик собиқ совет ҳарбийининг сўнгги кунлари ҳақида ҳикоя қилади. Навбатдаги тиббий кўрикда Саъдулла ўзида саратон касаллиги борлигини билиб қолади. Фурсат ғанимат, яшаши учун эса жуда оз вақт қолган. Лекин энг муҳим нарсалар билан шуғулланиш учун вақт керак: мактабга сув олиб келиш, ўғли билан ярашиш ва собиқ қуролдошини зиёрат қилиш...
– “Сабот” фильми Осиё фильмларининг Барселона кинофестивалида қатнашишидан хурсандман. Ушбу фильм Осиё Оскарига ҳам номзод бўлган. Ўзбек фильмларимиз шундай яхши фестивалларда қатнашаётгани қувонарли ҳол, албатта. Мен ўзбек кинофильмларининг нуфузли фестивалларда муносиб қатнаша олиш салоҳиятига эга эканлигига ишонаман, – дея фикр билдирди фильм режиссёри.

Фильм узбекского режиссера и актера Рашида Маликова «Стойкость» примет участие в кинофестивале в Барселоне
В этом году в кинофестивале примет участие фильм узбекского режиссера и актера Рашида Маликова «Стойкость»
Состоится фестиваль азиатских фильмов в Барселоне в 19-й раз и представит работы из 25 стран азиатского континента: от Центральной Азии, Юго-Восточной Азии вплоть до Океании. Фестиваль пройдет с 28 октября по 8 ноября 2020 года.
Согласно сюжету фильма "Стойкость", бывший капитан советской армии Сайдулла живет в одиночестве в маленьком доме. В том же поселке живет его сын, но он не общается с Сайдуллой и не позволяет внуку общаться с дедом. Его часто посещает одно видение: в гости приходит старый армейский друг. Такой же, каким он видел его в последний раз живым – в форме, с автоматом. Однажды проходя медобследование, Сайдулла узнает, что у него рак. Жить осталось совсем немного, а надо успеть разобраться с самым важным: провести в школу воду, помирится с сыном и навестить бывшего сослуживца…
– Я безусловно рад, что картина «Стойкость» оказалась на фестивале. Этот фильм также номинировался на Азиатского Оскара, и я счастлив, что наши узбекские фильмы имеют такую хорошую фестивальную историю. Искренне верю, что у узбекского кино есть большой фестивальный потенциал, – прокомментировал Рашид Маликов.